Nationala de tineret a Romaniei a debutat cu victorie la Campionatul European! Romanii au zdrobit cu 4-1 echipa Croatiei

5

La 25 de ani de la succesul echipei nationale de fotbal in fata Columbiei la Campionatul Mondial din 1994 tricolorii U21 debuteaza cu victorie la Campionatul European. Ai nostri au invins, marti, la Serravale, cu scorul de 4-1 (2-1), selectionata Croatie. Doua goluri ale Romaniei au venit dupa consultarea sistemului VAR.

Loading...

Au marcat: Puscas (11 – pen.), Hagi (14), Baluta (66), Adrian Petre (90) / Vlasic (18)

In minutul 8, la o faza in careul croatilor, Puscas a tras, iar mingea s-a dus in mana lui Benkovic. Arbitrul a solicitat interventia VAR, iar apoi a acordat lovitura de la 11 metri, transformata tot de George Puscas.

In minutul 14, Ianis Hagi a impins mingea in poarta, dupa o faza la care a contribuit si George Puscas.

Tudor Baluta a dus scorul la 3-1 in minutul 66, dupa ce a intrat in careu si l-a driblat pe Benkovic.

In minutul 90+1, Manea a centrat de pe dreapta, iar Adrian Petre a marcat, golul fiind validat dupa ce arbitrul a consultat sistemul VAR.

Pentru croati a punctat Vlasic in minutul 18.

Componenta echipelor:

Romania: 1. Radu – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pascanu, 3. stefan – 21. Baluta, 17. Cicaldau – 8. Man (22. Olaru 84), 10. Hagi, 19. Ivan (7. Coman, 73) – 9. Puscas (11. Petre, 88). Selectioner: Mirel Radoi

Croatia: 12.Posavec – 2. Uremovic, 6. Benkovic, 5. Katic, 3. Sosa – 8. Vlasic, 4. Sunjic, 20. Moro (11. Ivanusec, 67)– 10. Halilovic (c) (18. Muric, 77), 9. Jakolis, 7. Brekalo (21. Bradaric, 14). Selectioner: Nenad Gracan

Cartonase galbene: Man ’32, Pascanu ’33, Cicaldau ’87 / Jakolis ’22

Meciul a fost arbitrat de scotianul Bobby Madden, ajutat de asistentii Frankie Connor si David Roome, iar arbitri VAR au fost englezii Stuart Atwell si Paul Tierney.

Al patrulea oficial a fost Georgi Kabakov (Bulgaria).

In al doilea meci al grupei, de la ora 22.00, se vor intalni Franta si Anglia.

Urmatorul meci al Romaniei va avea loc vineri, de la ora 19.30, cu Anglia.

Romania a reusit, in meciul cu nationala Croatiei, cel mai categoric scor dupa primele meciuri de la CE.