Simona Halep trece de Shuai Zhang si se califica a doua oara in cariera in semifinalele turneului Wimbledon!

7

Simona Halep, locul 7 WTA, s-a calificat pentru a doua oara in cariera in semifinalele turneului de la Wimbledon, dupa ce a invins-o, marti, cu scorul de 7-6 (4), 6-1, pe jucatoarea chineza Shuai Zhang, locul 50 WTA. Acesta este cel mai bun rezultat pentru Simona Halep in acest an, la un grand slam. Ea a mai jucat in penultimul act la All England Club in 2014. Simona Halep a declarat, marti, ca se simte bine si are energie si considera ca face cel mai bun sezon al sau pe iarba, dupa ce a reusit calificarea in semifinale la Wimbledon.

Loading...

Shuai Zhang, 30 de ani, 1,77 metri inaltime, si-a dominat adversara in prima parte a setului I. Cu un serviciu puternic, cu agresivitate, cu lovituri trimise cu lungimea si unghiurile potrivite, chinezoaica a pus mingea unde a vrut, obligand-o pe Halep sa alerge pe tot terenul. Aflata pe marginea papastiei in acest set, la scorul de 1-4, 15-40, romanca a trebuit sa scoata la iveala intreaga ei energie si toata stiinta jocului pentru a echilibra partida. Halep s-a bazat din nou pe puterea ei de lupta, pe munca neobosita pe care o depune pe teren si a intors soarta intalnirii.

Simona Halep a tras de ea, s-a agatat de fiecare minge si a cautat sa lungeasca punctele. Scoasa din ritmul rapid pe care il impusese si obligata la randul ei sa alerge dintr-o parte in alta a terenului, Zhang a inceput sa risipeasca puncte. Romanca a devenit ea mai agresiva si cea care dicteaza jocul. Scapata din „incercuire”, sportiva din Constanta a jucat din ce in ce mai bine, fara sa-si mai coboare nivelul evolutiei si concentrarea.

Zhang a acuzat pierderea avantajului si a setului I si a devenit o prada usoara pentru adversara ei, in setul secund. Chinezoaica nu a mai avut solutii, nici precizie si a trebuit sa se recunoasca invinsa de o jucatoare mai buna.

Zhang a facut repede 3-0, cu break in ghemul al doilea, apoi a condus cu 4-1. La acest scor, fostul lider WTA a salvat patru mingi de dublu break si implicit de 1-5, intr-un ghem cu sase egalitati. A fost momentul care readus-o pe Simona Halep in set. in ghemul urmator, ea a beneficiat de primele doua mingi de break, fructificand-o pe a doua, apoi si-a facut in sfarsit usor serviciul, egaland la 4. Setul a mers in tie-break, in care jucatoarea chineza a gresit mai mult si Halep s-a impus cu 7-4, dupa 58 de minute de joc.

In setul al doilea, Shuai Zhang nu a mai avut replica, reusind doar un ghem, la 0-1. Halep a defilat si a castigat cu 6-1, intr-o ora si 26 de minute, luandu-si revansa dupa ce pierduse ultimele doua meciuri in fata sportivei din China.

Anterior, Zhang conducea cu 2-1 in partidele cu Halep. Victoriile chinezoaicei sunt din 2016, scoruri 6-4, 6-3, in turul I, la Australian Open, si 6-0, 6-3, in optimi, la Beijing. Romanca s-a impuns in 2012, in turul I la Indian Wells, scor 6-1, 6-1.

Simona Halep va da piept in semifinale cu castigatoarea din partida Karolina Muchova (Cehia), locul 68 WTA – Elina Svitolina (Ucraina), locul 8 WTA.

Calificarea in semifinale este recompensata la Wimbledon cu un premiu de 588.000 de lire sterline (654.000 de euro) si cu 780 de puncte WTA, transmite News.ro.