Simona Halep, detinatoarea trofeului, eliminata fara drept de apel in sferturile de finala de la Roland Garros

7

Simona Halep, locul 3 WTA, detinatoarea trofeului si de alte doua ori finalista, a fost eliminata in sferturile de finala ale French Open, dupa ce a fost invinsa, joi, cu scorul de 6-2, 6-4, in 68 de minute, de americanca Amanda Anisimova, 17 ani, locul 51 WTA. Simona Halep va cobori pe locul 8 WTA, dupa ce nu si-a aparat titlul de anul trecut.

Loading...

Simona Halep a fost fara replica in fata Amandei Anisimova, care a jucat impecabil pe arena Philipe Chatrier. Cu un bagaj complet de lovituri la numai 17 ani, americanca a avut o evolutie curajoasa, precisa si foarte agresiva. Ea a lovit unde a vrut, tare si bine plasat, cu o abordare sigura, dar si inteligenta, a servit excelent, s-a miscat foarte bine, acoperind intregul teren si nu a ajuns niciodata sub presiune.

Jucatoarea romanca a fost o umbra sportivei care anul trecut ridica trofeul deasupra capului. Cu un prim serviciu care a intrat cand si cand, cu al doilea penalizabil aproape de orice jucatoare cu care evolueaza, Halep a pornit din start cu handicap. Foarte putine lovituri directe castigatoare au trecut in dreptul Simonei Halep, care a fost mai lenta ca niciodata, ajungand tarziu la mingile adversarei. in plus, a fost generoasa cu punctele risipite nefortat, contribuind si ea astfel la succesul jucatoarei cu origini ruse.

Simona Halep a revenit oarecum in joc in setul secund, cand a egalat de la 1-4, dar a facut acest lucru pe fondul unor dereglari in evolutia Amandei Anisimova si nu pentru ca romanca a jucat altceva.

Halep a tinut greu pasul cu Anisimova pana la 2-2, dupa care a inceput spectacolul oferit de americanca. sapte ghemuri a castigat la rand aceasta, cu primul break la 3-2. in setul I, pe care Anisimova l-a luat cu 6-2, in 28 de minute, Halep a avut o singura minge de a castiga pe serviciul rivalei, la 2-4, ratata insa.

Setul al doilea a inceput de la 0-3, cu break la 0-1. Halep a avut sansa de castiga pe serviciul adversarei la 1-3, cand a ratat trei mingi de break. Ea a reusit singurul break din meci la 2-4, apoi a egalat la 4. Halep a avut o minge de 5-4, pe serviciul Amandei Anisimova, dar nu a concretizat-o si apoi a cedat si setul secund, cu 6-4, dupa 68 de minute de la start.i

Acest meci trebuia sa se dispute miercuri, dar a fost amanat o zi din cauza ploii.

Amanda Anisimova a intrecut-o pe Simona Halep mai clar de cat pe Irina Begu, cand s-a impus, in turul al treilea, cu scorul de 7-6 (6), 6-4.

Jucatoarea americana va evolua in penultimul act cu australianca Ashleigh Barty, locul 8 WTA, care a invins-o, cu 6-3, 7-5, pe americanca Madison Keys, locul 14 WTA.

Calificarea in sferturi este recompensata la Roland Garros cu un premiu de 415.000 de euro si cu 430 de puncte WTA, scrie News.ro.