Romania pierde dramatic in fata Germaniei si rateaza calificarea in finala Campionatului European de tineret

6

Romania incaseaza doua goluri pe final de partida si se opreste din parcursul european. Romania a fost invinsa, joi, la Bologna, cu scorul de 4-2 (1-2), de Germania, in semifinalele Campionatului European de tineret. „Tricolori” au condus la pauza, cu 2-1. Doua lovituri libere in finalul meciului i-au calificat pe germani in finala.

Loading...

Au marcat: Puscas ’26 (p), ’44 / Amiri ’21, ’90+4, Waldschmidt ’51 (p), ’90

0-1, min. 21: Man nu a profitat de mare greseala a germanilor in defensiva. Mingea a fost respinsa si a ajuns la Amiri, care a luat o actiune pe cont propriu de la mijlocul terenului si a marcat cu un sut de la marginea careului, chiar daca la un moment dat a fost tras de tricou de Manea;

1-1, min. 26: in minutul 24, Hagi a fost faultat in careu de Baumgartl, iar arbitrul a dictat penalti dupa ce a consultat VAR. Puscas a transformat lovitura de la 11 metri, in ciuda faptului ca Nubel a ghicit coltul unde a trimis balonul atacantul roman;

2-1, min. 44: Deschis excelent de Hagi, Ivan a centrat perfect de pe partea stanga si Puscas a inscris cu capul;

2-2, min. 51: Ianis Hagi l-a tras de tricou pe Dahoud, iar arbitrul a dictat penalti. Infractiunea a parut ca incepe in afara careului, dar arbitrul nu a consultat VAR-ul. Waldschmidt a transformat lovitura de la 11 metri. si Radu a ghicit colutul, dar nu a putut respinge balonul;

2-3, min. 90: Waldschmidt a marcat dintr-o lovitura libera de la aproxiamtiv 20 de metri.

2-4, min. 90+4: in minutul 90+2, Pascanu a fost eliminat pentru ca l-a faultat pe Nmecha. Amiri a inscris din lovitura libera de la 18 metri, dictata de arbitru, scrie News.ro.

Cele doua echipe:

Romania: 1. Radu – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pascanu, 3. stefan – 21. Baluta, 17. Cicaldau – 8. Man, 10. Hagi, 19. Ivan – 9. Puscas. Selectioner: Mirel Radoi

Germania: 1. Nübel – 3. Klostermann, 4. Tah, 5. Baumgartl, 14. Mittelstädt – 6. M. Eggestein – 19. Neuhaus, 8. Dahoud, 7. Öztunali – 10. Waldschmidt, 18. Amiri. Selectioner: Stefan Kuntz

Meciul este arbitrat de israelianul Orel Grinfeld.

Grinfeld va fi ajutat de asistentii Roy Hassan si Idan Yarkoni.

Letonul Andris Treimanis este arbitru de rezerva, iar italienii Marco Guida si Michael Fabri sunt asistenti pentru VAR.