Romania invinge la scor Anglia! Victorie spectaculoasa pentru tricolori in al doilea meci de la Euro-2019

6

Romania marcheaza din nou patru goluri ca in primul meci din debutul Euro 2019. Tricolorii under 21 au invins, vineri, la Cesena, cu scorul de 4-2 (0-0), selectionata Angliei, in etapa a doua a grupei C de la Campionatul European de tineret. Tricolorii au invins si in prima etapa, scor 4-1 cu Croatia, astfel ca sunt pe primul loc in clasament, cu sase puncte.

Loading...

Au marcat: Gray ’79, Abraham ‘87 / Puscas ’76 (penalti), Ianis Hagi ’85, Coman ’89, ‘90+3

0-1: Puscas a deschis scorul dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Kenny la Coman. Lovitura de la 11 metri a fost acordata dupa consultarea VAR.

1-1: Gray a egalat cu un sut de la marginea careului, lateral stanga.

1-2: Ianis Hagi a readus Romania in avantaj cu un sut cu stangul, din afara careului.

2-2: Englezii au egalat din nou, prin Abraham, din sase metri.

2-3: Coman a marcat tot cu un sut din afara careului, faza la care portarul englezilor a scapat mingea.

2-4: Acelasi Coman a stabilit scorul final cu un sut spectaculos, trimitand mingea la vinclu.

In prima repriza, Ivan a ratat o ocazie importanta, trimitand mingea in bara. De asemenea, in minutul 32, un gol al lui Man a fost anulat pentru pozitie de ofsaid a lui Puscas, dupa consultarea VAR.

Pe final, englezii au avut o bara.

Anglia: 1. Henderson – 3. Dasilva (23. Abraham ’77), 4. Clarke-Salter (c), 12. Kenny, 5. Tomori – 6. Dowell, 17. Barnes (11. Sessegnon ’46, 10. Foden ’57), 7. Gray – 18. Mount, 19. Calvert-Lewin, 8. Maddison. Selectioner: Aidy Boothroyd.

Romania: 1. Radu (c) – 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pascanu, 3. stefan – 21. Baluta, 17. Cicaldau – 8. Man (14. Dragomir ’74), 10. Hagi (16. Nedelcu ’87), 19. Ivan (7. Coman ’63) – 9. Puscas. Selectioner: Mirel Radoi.

Cartonase galbene: Tomori ‘89 / Baluta ’46, Puscas ’77, Coman ‘90+4

Meciul a fost arbitrat de suedezul Andreas Ekberg, ajutat de compatriotii sai Mehmet Culum si Stefan Hallberg. Arbitru de rezerva a fost Orel Grinfeld (Israel), iar asistenti video João Pinheiro si Luis Godinho (ambii din Portugalia).

Inainte de joc, peste 1.000 de fani ai tricolorilor au mers impreuna spre stadionul Dino Manuzzi. La partida au fost prezenti 8.440 de spectatori, majoritatea romani.

in celalalt meci al grupei, de la ora 22.00, se intalnesc Franta si Croatia.

Echipa Romaniei a debutat cu victorie la competitia din Italia si San Marino, scor 4-1, cu nationala Croatiei, in timp ce Anglia a pierdut in ultimele minute meciul cu Franta, scor 1-2.

in ultima etapa, la 24 iunie, vor avea loc meciurile: Franta – Romania (Cesena, 22:00), Croatia – Anglia (San Marino, 22:00).

Clasament:

1. Romania – sase puncte (doua jocuri),
  2. Franta – 3 puncte (un joc),
  3. Anglia – niciun punct (doua jocuri),
  4. Croatia – niciun punct (un joc)

In celalalt meci al grupei, de la ora 22.00, se intalnesc Franta si Croatia.

In ultima etapa, la 24 iunie, vor avea loc meciurile: Franta – Romania (Cesena, 22:00), Croatia – Anglia (San Marino, 22:00).