Actualitate
Lia Savonea: ICCJ nu e consilierul Guvernului
Șefa Înaltei Curți de Casație și Justiție, Lia Savonea, a reacționat marți la afirmațiile președintelui UDMR, Kelemen Hunor, potrivit cărora proiectul de lege privind pensiile magistraților ar fi fost trimis spre „analiză” Instanței supreme înainte de adoptare. Într-un comunicat oficial, Savonea a subliniat că Înalta Curte nu are rolul de „consilier legislativ” al Guvernului sau Parlamentului și a respins categoric orice sugestie privind o validare a proiectului.
„Înalta Curte de Casație și Justiție respinge categoric afirmațiile vehiculate în spațiul public potrivit cărora ar fi exprimat un acord sau ar fi validat în vreun fel proiectul de lege privind pensiile magistraților. Declarațiile recente, inclusiv cele făcute de domnul Hunor Kelemen, care lasă impresia că asupra acestui proiect ar fi existat o acceptare din partea Înaltei Curți, nu corespund realității și riscă să afecteze încrederea publică în independența justiției”, a transmis Lia Savonea.
Șefa Instanței supreme a reamintit că, potrivit Constituției, ICCJ nu are atribuții de avizare a proiectelor de lege și că o eventuală consultare informală nu poate fi interpretată drept un acord instituțional.
„Atribuirea către Instanța supremă a unui rol de ‘consilier legislativ’ al Guvernului sau Parlamentului reprezintă o deformare gravă a ordinii constituționale și o atingere adusă principiului separației puterilor în stat. Înalta Curte reafirmă cu fermitate că nu a abandonat și nu va abandona niciodată rolul său constituțional, iar independența magistraților nu poate fi negociată sau folosită ca pretext în dispute politice”, a adăugat Savonea.
Reacția vine după ce liderul UDMR a declarat, într-un interviu la Digi24, că Guvernul ar fi trimis în mod informal proiectul privind reforma pensiilor speciale la Curtea Supremă „pentru analiză”, înainte de adoptare. Hunor a precizat că varianta discutată în coaliție și în Guvern prevedea o perioadă de tranziție de 10 ani, care ulterior a fost modificată în procesul legislativ.
Actualitate
Trump acordă o derogare de la sancțiuni pentru Lukoil
Administrația Trump a permis joi efectuarea tranzacțiilor cu benzinăriile Lukoil situate în afara Rusiei, oferind o derogare de la sancțiunile impuse în octombrie, care vizau compania pentru rolul veniturilor sale în susținerea războiului Rusiei în Ucraina, potrivit Reuters.
Conform unui comunicat al Trezoreriei SUA, tranzacțiile cu benzinăriile Lukoil sunt permise până pe 29 aprilie 2026, cu scopul de a proteja clienții și furnizorii și cu condiția ca veniturile generate să nu fie transferate în Rusia.
Lukoil deține aproximativ 200 de benzinării sub marcă proprie în statele New Jersey, Pennsylvania și New York. Operatorul finlandez Teboil, deținut de Lukoil și cu circa 430 de benzinării, a anunțat luna trecută că va închide treptat operațiunile pe măsură ce combustibilul se va epuiza, compania intenționând vânzarea lanțului.
Pe plan internațional, Lukoil este unul dintre principalii distribuitori de combustibil în Republica Moldova și Bulgaria, deține aproximativ 600 de benzinării în Turcia și peste 300 în România.
Reuters a relatat anterior că grupul petrolier ungar MOL este interesat să achiziționeze rafinăriile și benzinăriile Lukoil din Europa, precum și participațiile la activele de producție din Kazahstan și Azerbaidjan. În România, ministrul Energiei, Bogdan Ivan, declara la sfârșitul lunii noiembrie că trei companii și-au exprimat interesul pentru preluarea activelor Lukoil, inclusiv rafinăria și rețeaua de benzinării.
Actualitate
Program extins la evidența populației în Capitală
Serviciile Publice Comunitare de Evidență a Persoanelor din București vor funcționa în regim special în acest weekend, pentru a facilita exercitarea dreptului de vot la alegerile locale parțiale pentru funcția de primar general, programate duminică.
Primăria Capitalei, prin Direcția Generală de Evidență a Persoanelor, coordonează activitatea serviciilor locale din sectoarele 1-6, prioritizând preluarea cererilor pentru eliberarea actelor de identitate persoanelor care nu dețin un act valid sau au unul expirat ori deteriorat.
În cazul în care cartea de identitate nu poate fi emisă în aceeași zi, cetățenii pot solicita eliberarea unei cărți de identitate provizorii, valabile 45 de zile. Pentru aceasta, sunt necesare două fotografii tip 3/4 cu bandă albă de 7 mm în partea de jos și dovada achitării contravalorii documentului.
Programul serviciilor publice de evidență a persoanelor este următorul:
- Sâmbătă: 08:00 – 16:00
- Duminică: 07:00 – 21:00
Locații pe sectoare:
- Sector 1: Piața Amzei nr. 13 și Piața Mureș nr. 18-24
- Sector 2: str. Ziduri Moși nr. 23 (Mall Veranda)
- Sector 3: str. Matei Basarab nr. 32 și str. Nerva Traian nr. 1, bl. K6
- Sector 4: b-dul Metalurgiei nr. 12-18 (Grand Arena) și str. Străduinței nr. 1
- Sector 5: str. George Coșbuc nr. 36-38
- Sector 6: Drumul Taberei nr. 18 (Orizont) și b-dul Iuliu Maniu nr. 19 (Supernova Lujerului)
- DGEP București: str. Bibescu Vodă nr. 1, sector 4
Achitarea contravalorii actelor de identitate se poate face online, prin SMS, la ghișeele serviciilor, filialele CEC Bank, stațiile SelfPay, oficiile poștale sau centrele de taxe și impozite, în funcție de sector.
Astfel, autoritățile facilitează accesul cetățenilor la documentele necesare pentru a-și exercita dreptul de vot în condiții optime.
Actualitate
Criza apei din Prahova afectează și cabinetele medicilor de familie
Criza apei din județul Prahova afectează nu doar spitalele, ci și cabinetele medicilor de familie și ale celor din ambulatoriu, atrag atenția reprezentanții Colegiului Medicilor din România (CMR).
Președinta CMR, Cătălina Poiană, a discutat joi cu Mihaela Petrovici, președinta Colegiului Medicilor Prahova, despre dificultățile generate de lipsa apei potabile în județ.
„Pe lângă spitale, criza apei afectează direct și cabinetele medicilor de familie și de ambulatoriu. Este esențială colaborarea între Colegiul Medicilor Prahova și Direcția de Sănătate Publică pentru sprijinirea unităților medicale afectate”, au transmis reprezentanții CMR într-o postare pe Facebook.
Colegiul Medicilor din România solicită autorităților să identifice soluții eficiente pentru ca activitatea medicală să poată continua în condiții optime și să fie asigurată îngrijirea pacienților din Prahova, indiferent de tipul unității medicale.
-
Cultură2 luni în urmăPremiul Nobel pentru Chimie 2025: Susumu Kitagawa, Richard Robson şi Omar M. Yaghi
-
Actualitate2 luni în urmăDonald Trump trimite sute de soldați ai Gărzii Naționale în Chicago
-
Actualitate2 luni în urmăDublă tragedie. Copii găsiți morți într-o baltă
-
Actualitate2 luni în urmăFurtună de zăpadă pe Everest: aproape 1.000 de turiști sunt izolați pe versanți
-
Actualitate2 luni în urmăRomâni, într-o rețea care fura cai de tracțiune în Franța
-
Politică2 luni în urmăCCR amână din nou decizia privind pensiile magistraţilor
-
Actualitate3 săptămâni în urmăChatGPT sub lupă: 47.000 de conversații analizate
-
Externe2 luni în urmăFacebook, Instagram și TikTok, acuzate că dăunează copiilor
