Cati bani a castigat Italia dupa finala EURO 2020 de pe Wembley

56

Pentru ca a castigat toate meciurile din grupa, Italia va primi premiul maxim, de 34 de milioane de euro, dupa ce a cucerit, duminica, pe Stadionul Wembley din Londra, titul de campioana europeana.

Cu un egal si doua victorii in faza grupelor, finalista Anglia va primi 30,25 de milioane de euro, arata Ziare.com.

Loading...

Numai premiul pentru castigarea finalei a fost de zece milioane de euro, in timp ce invinsa a avut asigurate sapte milioane de euro.

De obicei, din premiul total, o proportie 40 la suta este impartita de jucatori. Daca asa va fi, fotbalistii nationalei Italiei (lotul a avut 26 de jucatori) vor imparti 13,6 milioane de euro, iar cei ai reprezentativei engleze, 12,1 milioane de euro.

Echipa Italiei a castigat, duminica seara, pe Stadionul Wembley din Londra, Campionatul European de fotbal, invingand in finala Anglia, scor 4-3 in urma loviturilor de departajare. Pentru Italia este al doilea trofeu continental, dupa cel obtinut in 1968.

Pentru englezi a deschis scorul Luke Shaw, in minutul 2. Este cel mai rapid gol inscris vreodata intr-o finala de Euro.

Italienii au egalat prin Bonucci, in minutul 67. Bonucci este cel mai in varsta jucator care a inscris intr-o finala de Euro (34 de ani, 71 de zile).

La finalul prelungirilor, s-a trecut la loviturile de departajare, scorul fiind 1-1.

La loviturile de departajare, pentru Italia au marcat Berardi, Bonucci si Bernardeschi. Au ratat Belotti si Jorginho.

Pentru Anglia au marcat Kane si Maguire. Au ratat Rashford, Sancho si Saka.